BİLGİ NOTU

Anabilim Dalımız tarafından rutin hasta hizmeti olarak uygulanan tetkikler; sitogenetik, moleküler genetik ve moleküler sitogenetik yöntemlerin tek başına ya da birlikte kullanılabileceği durumlar göz önünde bulundurularak, Bilgi İşlem Formumuzda temel olarak 5 grup halinde düzenlenmiştir. Böyle bir düzenlemenin, formun kullanımı açısından kolaylık sağlayacağı düşünülmüştür.

Testlerin güvenirliği ve sonuç alma süresi açısından, periferik kan ya da kemik iliğinde genetik test için örnek gönderirken aşağıdaki konulara azami özenin gösterilmesini önemle rica ediyoruz.

 Örneğin nasıl gönderileceği:
Sitogenetik inceleme için (periferik kan ya da kemik iliği):

Heparinle ıslatılmış 2 ml’ lik enjektöre 1-2 ml örnek alınıp, enjektör iğnesini bükmeden plastik koruyucusu ile kapatarak en kısa sürede laboratuvarımıza ulaştırılması gereklidir.

SİTOGENETİK İNCELEME İÇİN LÜTFEN HEPARİN DIŞINDA BAŞKA BİR ANTİKOAGÜLAN MADDE KULLANMAYINIZ!

 Moleküler inceleme için (periferik kan ya da kemik iliği):

Halen hastanemizde diğer bazı testler için de kullanılmakta olan, içinde antikoagülan madde (EDTA) içeren eflatun kapaklı tüplere (tam kan tüpleri) toplam 10 ml olacak şekilde (iki tüp) örnek alınıp en kısa sürede laboratuvarımıza ulaştırılması gereklidir. Kemik iliğinden istenilecek tetkiklerde 3 ml örnek gönderilmesi yeterlidir.

Daha detaylı bilgi ya da şüphede kaldığınız durumlarda lütfen aşağıdaki telefon numarasından bizleri arayınız.

Telefon: 595 81 63
Aşağıdaki linke tıklayarak istem formumuzu görüntüleyebilirsiniz…
ISTEM FORMU